Övriga medlemmar

Svenska taxiföretag konkurrerar på en fri och avreglerad marknad. Merparten är organiserade i beställningscentraler, som är den organisation dit man vanligen ringer och beställer en taxi.

Det finns cirka 350 beställningscentraler i Sverige och av dessa är cirka 70 procent medlemmar i Svenska Taxiförbundet. Dessutom har Förbundet ett antal fristående åkare bland sina medlemmar. Dessa är:

Genom att välja ett län nedan kommer du direkt dit

Stockholms län

Wiksten Dan, dan.wiksten@telia.com
Väddö Bilstation AB, 0176 500 29

Uppsala län

Ekström Ronny, 018 37 10 00
Skölds Taxi HB, 0174 401 86
Östhammars Taxi AB, info@osthammarstaxi.se

Jönköpings län

Bodafors Buss AB, info@bodaforsbuss.se
Rydaholms Bilstation AB, info@rydaholmsbuss.se
Thomas Kimmehed AB, thomas@kimmehed.se

Kronobergs län

Hovmantorps Taxi AB, nette_peter@hotmail.com
Hässlebergs Buss AB, hasslebergsbuss@telia.com
Omnicab AB, tine.fredrik@telia.com
Raskens Taxi AB, sven_rask@hotmail.com

Kalmar län

AB Torsås Taxi, lady.nilsson@telia.com
Arnér Per,  taxiborgholm@telia.com
Bergkvarabuss AB, info@bergkvarabuss.se
Gustavsson Viking, kunviking@yahoo.se
Harry Brodins Taxi & Åkeri AB, 0491 700 52
Josefsson Gunnar, ewy.josefsson@home.se

Blekinge län

Gertys Trafik AB, mattias@toandfrom.se
Holmsjö Trafik AB, ttdack@hotmail.se

Skåne län

Gustavsson Bengt-Arne, ankipytte@live.se
Larsson Anders, adde1@telia.com
Sandin Adam, adamsandin@telia.com
City Taxi Skåne AB, 52000@telia.com

Hallands län

Lundbergs Taxi AB, kontakt@lundbergstaxi.se
Okome Buss & Taxi AB, okomebuss@telia.com
Skogaby Taxi & Buss AB, info@sennansbuss.se
Taxi Kenth I Knäred Aktiebolag, kenth.berg@gmail.com
Österblad Håkan, 035 565 08

Västra Götalands län

Tuzinovic Jasmin, bokning@billingetaxi.se
Peder Lindström, pl-63@hotmail.com
Mikael Mann, mickemann@live.se

Värmlands län

Rudskoga Taxi AB, info@rudskogataxi.se

Örebro län

Limoeurope AB, info@limoeurope.com

Dalarnas län

Engkvist Buss & Taxi AB, lars@engkvistbuss.se
Gunnar Holmberg Buss & Taxi AB, holmbergsbuss@gmail.com
Johanssen Annica, annicastaxi@telia.com
Svensson Roland, Roland27000@gmail.com

Gävleborgs län

Bert Edman Taxi AB, bertedman@outlook.com
Linfläcks Taxi AB, svenolofpersson@telia.com
Wikström Gunilla, gunillah.wikstrom@home.se

Västernorrlands län

Andersson Urban, urbananderssontaxi@hotmail.com
Stöde Bud & Taxi AB, stodetaxi@telia.com
Sundström Jörgen, k109@telia.com

Västerbottens län

M.Salos Trafik AB, salostrafik@mail.se
Malgovik Taxi AB, Svlindmark@spray.se
Slussfors Taxi HB, info@slussforstaxi.se

Norrbottens län

HB Öystiläs Taxi & Buss, 0927 210 04, brorsbilservice@telia.com
Larsson Kent, 0975 100 10
Lindbäck Roger, roger.lindback@privat.utfors.se
Lövgrens Taxi AB, 0911 200 78, kenth.lovgren@allt2.se
Persö Taxi och Hyrverk HB, 0920 700 44
Westerberg Gunnel, 0920 312 50, ersnas.taxi@telia.com